Hakkımızda

Akademik hayatım boyunca psikoloji bilim dalına çok ilgi duymakla birlikte bölümümü çok severek okudum. 2013 yılında Bakırköy Eğitim ve Araştırma hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları alanında stajım boyunca Psikopatoloji hakkında daha geniş bilgi sahibi olmakla birlikte alanı tanımış ve mesleki olarak ilk adımı atmış oldum.

İletişim

150 Evler Mah. 29 Mayıs Cad. Gülay Apart. No:1, 10400 Ayvalık/Balıkesir

(+90) 537 208 77 76

uzmpskbilgekantarci@gmail.com

Depresyon

Hepimiz kendimizi bazı zamanlar kötü hissederiz ancak bu durum bazen geçici olurken bazen yardıma ihtiyacımız olabilir. Depresyon hastalığı halk arasında aslında çok yaygın olarak bilinir ancak buna rağmen kişi depresyonda olduğunu anlayamaz ve Nasıl bir yol izleyeceğini bilemez.

Depresyon tedavisi olan bir hastalıktır ve tedavisi mümkün olmakla beraber oldukça basittir. Genel olarak depresyonda olan kişiler üzgün olarak tanımlanır ancak detaya bakıldığında depresyona eşlik eden tek duygunun üzüntü olmadığı anlaşılmaktadır. Üzüntü duygusundan başka kişide pişmanlık suçluluk değersizlik,öğrenilmiş çaresizlik gibi duygular da ortaya çıkabilir. Bu noktada terapötik destek alınarak altta yatan duygularımızın ortaya çıkarılması da bir o kadar önem arz eder.

Hafif ve orta düzeyde seyreden depresyonda bazen kısa zamanda psikoterapi ile  düzeltebilirken daha ağır depresyonlarda ilaç tedavisine ek olarak psikoterapi gerekebilir. Birçok ruhsal hastalık gibi depresyonda da düşüncelerimizin etkisi büyüktür. Aslında bilindiği üzere birçok hastalığın sebebi psikosomatiktir, zihinde başlar ve bedende ortaya çıkar bu nedenle işlevsel olamayan çarpıtılmış düşünceler dediğimiz ,bizi yaşamımızda fazlası ile etkileyen bazen gerçek potansiyelimizi ortaya koymamızı engelleyen düşünce sistemlerimizi yeniden yapılandırmaya ihtiyaç vardır bu da uzman bir destekle sağlanabilir. Eğer gün içerisinde enerjiniz düşüyorsa , karamsar düşünmeye başladıysanız, değersizlik suçluluk gibi yıkıcı duygularla baş etmekte zorlanıyorsanız, bu durumun içinden asla çıkamayacağınız gibi yanlış bir kanaatiniz varsa depresyon belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.  Bu durumda yardım almanın gerekli olduğunu unutmayıp, uzman biri tarafından destek almak faydalı olacaktır depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Depresyon günümüzde tedavi edilebilir zihinsel bir rahatsızlıktır başlıca sebeblerinden bir tanesi,serotonin nörotransmitteri olarak adlandırılan ve ruhsal sağlığımızda çok önemli bir etkeni olan bu hormonda değişim gözlemlenir, bireyin yaşan kalitesini ciddi anlamda etkileyen durumlarda ilaç tedavisi uygun görülebilir ve bazı vakalarda gereklidir. Ayrıca duygularımız ve düşüncelerimizin zihinsel yapımız üzerinde ciddi etkisi vardır bu durumda yaşamımızın daha önceki evrelerinde edindiğimiz bizi olumsuz olarak etkileyen tutum ve davranışlarda değişiklik yapmammız gerekecektir. Daha önce yaşadığımız travmatik bir ani veya yoğun bir stres dönemi depresyona sebep olan bir çok faktörlereden bir kaçıdır. Psikoterapideki temel amaç da aslında olayları değil olaylara karşı bakışaçısısı ve tutumlarımızı yani olaylara atfettiğimiz anlamları değiştirmektir. Depresyon ve düşünce yapısı arasındaki ilişkiye bakacak olursak olaylara farklı bir perspektiften bakmak bize olumlu bir katkı sağlayabilir.

 

Bir yanıt yazın