Hakkımızda

Akademik hayatım boyunca psikoloji bilim dalına çok ilgi duymakla birlikte bölümümü çok severek okudum. 2013 yılında Bakırköy Eğitim ve Araştırma hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları alanında stajım boyunca Psikopatoloji hakkında daha geniş bilgi sahibi olmakla birlikte alanı tanımış ve mesleki olarak ilk adımı atmış oldum.

İletişim

150 Evler Mah. 29 Mayıs Cad. Gülay Apart. No:1, 10400 Ayvalık/Balıkesir

(+90) 537 208 77 76

uzmpskbilgekantarci@gmail.com

Psikoterapi Yöntemleri(Teknikleri)

Psikoterapi bireylerin davranışsal, düşünsel ve duygusal bazda değişim sürecini amaçlamaktadır ve ruh sağlığı uzmanları tarafından oldukça tercih edilmektedir. Psikoterapi’deki ilk amaç, bireyin farkındalığını arttırma yolunda bir adım atmasını sağlamak ve bu yönde değişim gösterme ve yeni bakış açılarının öğrenilmesine katkı sağlamaktır. Psikoterapi süresinde birey değişir ve kendini geliştirme, kişisel gelişimine katkıda bulunmak adına bir fırsat yakalamış olmaktadır. Şu an dünyada var olan ve bilinen birçok psikoterapi yöntemi olmakla birlikte sayısını ortalama 400 ‘ü aştığı bilinmektedir. Psikologlar ve ruh sağlığı uzmanları tarafından kullanılan genel yöntemler olmakla beraber, bu yöntemlerin geçerliliği ve güvenilirliği ruh sağlığı otoriteleri tarafından kanıtlanmıştır ve bilimsel yöntemler olarak sınıflanmaktadırlar. Bu yazıda genel geçer psikoterapi yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız;

  1. Psikanalitik psikoterapi

Bu yaklaşım ülkemizin birçok yerinde aslında kişiler tarafından en çok bilinmekte olan yöntem olmakla birlikte aslında toplumsal açıdan da en çok yanlış bilinen kavramların başında gelmektedir. Bu bağlamda yanlış bilgi ve kullanımları önlemek adına birkaç açıklamanın faydalı olabileceği kanaatindeyim. Psikanalitik yönelimli terapiler toplum tarafından daha çok şu tarz yanlış inanışlarla bilinmektedir; çocukluğuna inmek, analiz etmek, bir divana uzanarak uzun uzun geçmişinden bahsetmek gibi. Ancak bilimsel olarak ele alacak olursak psikanaliz yöntemini uygulayacak olan psikanalist çok yoğun ve sıkı bir eğitimden geçmektedir ve aynı zamanda bu yöntem danışan için 2-3 yıl kadar uzun bir süre dahi sürmektedir. Etkili bir yöntem olmasına rağmen eğitim ve uygulama açısından çok uzun ve zorlu bir süreç barındırmasından dolayı ruh sağlığı uzmanları tarafından pek tercih edilmeyebilir. Bu yöntemde danışandan haftada 3-4 kez dahi görüşmeye gelmesi dahi istenebilir, bu durum bazı kişiler tarafından zorlu ve maddi olarak yorucu bir durumu da beraberinde getirebilmektedir. Bu sağaltım yönteminde bireyin içgörü kazanması amaçlanmakta ve aynı zamanda kendisinde bir değişim gelmesi amaçlanmaktadır. psikanalitik terapi, klasik psikanaliz ve psikanalitik yönelimli psikoterapi olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde klasik psikanaliz pek fazlası ile tercih edilmemektedir. Bu yöntemde oldukça uzun bir eğitim sürecini beraberinde getirmektedir.

2-Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi yöntemi psikanalitik yöntemlere göre daha kısa sürede uygulanabilir bir terapi yöntemi olması açısından günümüzde fazlası ile tercih edilmektedir. 1960 yıllarının başlarında AaronBeck tarından ortaya atılan psikoterapi kuramı, psikiyatri ve klinik psikoloji alanında oldukça sık kullanılan bir yöntem olarak yerini almaktadır. Genel olarak bahsedecek olursak insanın duygusal tepkileri karşılaştığı olayları algılama biçiminden geçer, yani kısacası düşüncelerimizin duygularımız üzerinde ciddi bir etkisi olmaktadır. Bu terapi yöntemindeki amaç bireyin eskiden edindiği algılama ve davranış şekillerinde olayları değerlendirme biçimlerini değiştirerek, olaylara ve çevreye daha esnek bakabilmesi amaçlanmaktadır. etkinliği kanıtlanmış bir terapi yöntemi olmakla birlikte günümüzde önemini taşımaktadır.

Bir cevap yazın